Novinky

O Gondorský semenáček

27.02.2016

Blog Mittalmar vyhlašuje první ročník soutěže O Gondorský semenáček!

Jedná se o tvůrčí fantasy soutěž, inspirovanou životním dílem pana J.R.R. Tolkiena, určenou všem příznivcům profesorových knih.

Přijímají se příspěvky ve čtyřech soutěžních kategoriích:

  • Poezie - báseň, píseň
  • Próza - povídka
  • Obraz - kresba, malba
  • Artefakt - jakékoliv trojrozměrné dílo (např. šperk, šaty apod.)
 
Pokud máte tvůrčí vlohy a inspiraci, neváhejte a zapojte se, ať se příspěvků sejde co nejvíce!
 
O Gondorský Semenáček
 
Podrobné propozice soutěže je možné najít na blogu Mittalmar nebo na facebookové stránce věnované přímo soutěži.  
 
Za zmínku rozhodně stojí i složení odborné poroty, ve které figurují jména Daniela Binderová, Laisi Finwen, Rioli Ahyaminke a Tomáš "Bagr" Neugebauer. 
 
Už teď se tedy můžeme těšit na podzimní vyhlášení výsledků!
 
AHO

Čtyři ohlédnutí za Tolkienconem

24.02.2016

Čas ubíhá neúprosně a je to již více než měsíc od největšího tuzemského setkání příznivců J.R.R. Tolkiena v Praze. Na základě sesbíraného materiálu přinášíme čtyři hudební ohlédnutí za letošním velmi vydařeným ročníkem.

Hudebních událostí na letošním Tolkienconu byla opravdu přehršel (nebo snad přehršle?) a zde jsou reminiscence těch, které se nám podařilo zachytit, seřazené v chronologickém pořádku, tak jak ve skutečnosti probíhaly.

Falešné společenstvo - Beren a Lúthien
Ti, kdo na předloňském Tolkienconu shlédli představení Hobit v podání Falešného společenstva, těžko si mohli představit, že dosaženou laťku je možné ještě překonat. Nepředstavitelné se stalo skutkem a letošní pásmo Beren a Lúthien mnozí z diváků prohlašují za nejlepší představení FS vůbec. A díky záznamu (vlastně několika záznamům) pořízenému přímo na místě a sestříhanému do konečné podoby Lemmingem můžeme posoudit, zda tomu tak opravdu je.

Doubravka a Laeg - K vašim službám
Název nového CD vydaného letos na podzim odkazuje svým názvem na Tolkienovo dílo. Dlužno dodat, že jeho obsahem jsou písně nejen ze Středozemě, ale některé prostě ze života, podané s lehkostí a nadhledem Laegovi (Doubravce) vlastním. Na křtu CD šampaňské teklo proudem a můžeme si poslechnout zkrácený sestřih několika písní z tohoto představení. 

Katka Schwarzerová, Doubravka, Aho - Písně Středozemě
Malé uskupení semknuté kolem Katky Schwarzerové navázalo na představení CD Laega a Doubravky a předvedlo řadu písní z projektu Písně Středozemě, některé již tradiční, jiné zcela nové.  Opět zazněly kytary, harfa, dudy, flétny či akordeon a dokonce nechyběla ani zábavná historka od Petra Bohdana (tentokrát usazeného v obecenstvu) zařazená tradičně při přelaďování harfy. Několik písní z tohoto představení můžeme vyslechnout v následujícím sestřihu.

Elsa, Bardě, Aredhel, Daniela Binderová - The Flight of the Noldor
Pokračování úspěšného hraní a zpívání (nejprve pro posluchače a následně s posluchači) bylo zařazeno na neděli. Ačkoli díky netradičnímu času protagonisté čekali spíše malou účast, nakonec dorazilo tolik zpěvuchtivých posluchačů, že nestačily ani připravené minizpěvníčky natož pak místa k sezení. Písně z pásma od Alexe Lewise pojednávajícím o odchodu Noldor do Středozemě byly prezentovány jak v anglických originálech, tak ve skvělých překladech do češtiny od Daniely Binderové. K Else a Barděti zpívajícím a hrajícím na kytary se tentokrát přidalo i překvapení v podobě harfenistky Aredhel a rozhodně to byl zážitek. Krátky sestřih můžeme nalézt na videu níže, celý záznam představení pak třeba zde: http://ulozto.cz/xVcHmBUi/flight-of-noldor-016-160117-1131-mp3

 

A pokud někoho zajímá i podrobný zápis různých událostí z Tolkienconu 2016 z pohledu hobitího, rozhodně najde vše podstatné se spoustou fotografií na blogu Mittalmar. Zatím byly zveřejněny první dvě části trojdílné reportáže, poslední na sebe jistě nedá dlouho čekat. Zde jsou odkazy:

To se nám to tu ale sešlo věcí, tak příjemný zážitek obrazový, hudební i literární!

AHO

Tolkiencon 2016

11.01.2016

Tradiční setkání příznivců díla J.R.R. Tolkiena se koná již tento pátek a hudebních událostí zde nebude zrovna málo!

Ať už jste na Tolkienconu byli několikrát nebo se chystáte poprvé, jistě to stojí za to! Setkání příznivců Tolkienova světa se koná na tradičním místě a je opět přímo nabité přednáškami, workshopy, setkáními, tancem a samozřejmě hudbou. Více na odkazu tolkiencon.cz

Tentokrát se můžeme dle programu těšit z hudebních událostí třeba na

  • Beren a Lúthien - divadelně muzikálové ztvárnění známého příběhu Falešným společenstvem
  • Křest nového CD "K vašim službám" - představení CD a krátké vystoupení Laeg a Doubravka
  • Krátký koncert z Písní Středozemě - vystoupí Katka Schwarzerová, Doubravka a Aho
  • Krtek Utek - koncert královehradecké kapely
  • The Flight of the Noldor II - písně z druhého písňového cyklu Alexe Lewise v podání Barděte, Elsy, Aredhel a Daniely Binderové
 
Čeká nás samozřejmě i tradiční Elfí koutek, tentokrát doplněn o hobití sekci pod záštitou hobitů z Mittalmaru (jednotlivá jídla dle programu opravdu bezprostředně navazují :) a mnoho dalšího.
 
Pro rozveselení a naladění na atmosféru tolkienovských písní přidávám videozáznam písně Vod poníka z loňského listopadového vystoupení v Salmovské literární kavárně.

Tedy na viděnou o víkendu na TC!

AHO