Novinky

Tolkien.cz

08.10.2018

Společnost přátel díla pana J.R.R.Tolkiena oslavila před rokem 25 let od svého založení.

A to už je spoustu času. Vždyť Tolkienovci jsou prakticky nejstarší fantasy komunitou u nás. Profesorovy příběhy dokázaly oslovit generace a stále přetrvávají v srdcích mladých i starých. A stále je tu i tolkienovská Společnost, která si klade za cíl tyto příznivce díla sdružovat, setkávat se s nimi, debatovat, rozmlouvat a tvořit.

tolkien.cz

Chceme prostřednictvím webu tolkien.cz informovat o dění, novinkách a konaných akcích, které se Středozemí souvisí. Zároveň si klademe za cíl takové akce i sami pořádat.

Pokud Tě zajímá Středozem, toulání po jejích zelených loukách a snění o bílých věžích, pokud chceš potkat další lidi podobného zájmu, pokud miluješ knihy a příběhy jistého britského profesora, pokud chceš na chvíli nechat realitu za sebou a jen si snít, je tohle pro tebe to pravé.

Potkat nás můžeš i na několika akcích, které pořádáme, nebo které pomáháme pořádat – podzimní Oslava Bilbových a Frodových narozenin a jarní Oslava zničení Prstenu.

Více se můžeš dozvědět na webu http://tolkien.cz/ nebo na facebooku.

Irith

Rozhovor s Lemmingem

02.10.2018

Ano, máme tu další ze série rozhovorů našich hobitích reportérek z Mittalmaru.

Lemmingův záběr je opravdu široký - tím není samozřejmě myšlen jen záběr kamerový při natáčení některého z fanouškovských filmů, ale i to, že Lemming "mimo jiné" působí ve Falešném Společenstvu, podílel se na přípravě zpěvníku Písně ze Středozemě, věnuje se fotografování, LARPu, irským tancům nebo třeba plachtění na moři.

Irith a Polly "přepadly" Leminga v jeho domácím prostředí a v rozhovoru, který proběhl téměř před rokem, se dotkneme úplných začátků a památného představení o Bulvovi Cvalimírovi, prvních Lemmingových Bilbovek, nakoukneme pod pokličku natáčení Nienor Níniel a budeme se zprostředkovaně účastnit dalších zajímavých počinů a událostí z tolkienovské komunity.

Rozhovor je samozřejmě možné v textové podobě najít na stránkách Mittalmaru a to přímo zde.

Příjemný poslech!

AHO

Elfí slavnosti

25.06.2018

Jak se pozná elfí hudba? Poslechněte si Elfí slavnosti a posuďte sami.

Asi se shodneme na tom, že nejde úplně o autora, jako o hudbu samotnou – o ten pocit štěstí, naplnění, radosti a absolutna, který přináší. Každý Tolkienem poznamenaný člověk je schopen tak nějak instinktivně rozlišit hudbu hobití od trpasličí a tu zase od elfské – je to jasné. A co kdyby třeba píseň složenou člověkem, zpíval elf? Byla by to náhle elfí hudba? Dnes už nemáme mezi sebou moc elfů, kteří by mohli dát záruku stoprocentně elfí hudby – a přesto jí můžeme slyšet. A může nám přinést stejný zážitek, jako kdysi hobitům, lidem, či trpaslíkům, kteří se ve Středozemi náhodou ochomýtli poblíž nějakých elfích slavností v Roklince či Temném hvozdě. Protože nejde o autora.

Nechte hudbu promluvit za sebe. Poslechněte si devět nově nahraných skladbiček zařazených do cyklu Elfí slavnosti. Myslím, že vás uchvátí stejně jako mě, když jsem je slyšela poprvé. A že vás nenechají na pochybách, o jaký druh hudby se jedná. A že rozhodně patří na tento web.

Pro své i vaše potěšení zaranžovali a na harfu, flétnu, strunné drnkací nástroje a housle nahráli Františka Andršová (Aredhel), Dušan Andrš, Vojtěch Domin (Bardě) a Michaela Svatošová.

Elsa