Novinky

Rozhovor s Laisi Finwen

19.07.2017

Nový rozhovor s Laisi Finwen je k přečtení na Mittalmaru!

Ač se v předprázdninovém shonu mohlo zdát, že se dlouho nic neděje, není tomu tak. Rozhovor s Laisi je už od 19. června k přečtení na stránkách Mittalmaru (jen zpráva o něm se dostává na naše stránky poněkud s odstupem). Pro nedočkavce uveďme rovnou odkazy na první i druhou část rozhovoru:

Rozhovor s Laisi - část první

Rozhovor s Laisi - část druhá

Hobití reportéři a Laisi Finwen

A pro všechny ostatní ještě dodejme, že v rozhovoru se dotkneme třeba Laisiny tvorby - překladatelské, literární, hudební či výtvarné, jejího vztahu k Irsku, pořádání táborů, tvoření s Yanwem, quenijského jazyka a mnoho a mnoho dalšího. A samozřejmě vše objímá a prostupuje Laisin pohled na svět, to jest pohled člověka, který pokud tedy není přímo elfem, pak je přinejmenším velkým přítelem elfů.

A ještě slovo našich hobitích reportérek: Tento rozhovor se od ostatních bude v jedné věci lišit. Ptáte se v čem? Je totiž k dostání jen ve psané podobě. A koho jsme vyzpovídali tentokrát? Laisi Finwen, spisovatelku knih inspirovaných nejen tolkienovým světem a elfí kulturou od jazyka až po rodinu, ale také nadšenou organizátorku elfích slavností či tradičních letních táborů, zakladatelku elfího koutku a autora mnoha elfích písní, jež se na Písních Středozemě dají najít.

Hezké letní počtení!

AHO

Jarní písně 2017

28.06.2017

Písně z jarního nahrávání pro projekt Písně Středozemě jsou konečně publikovány! Teď už jsou z nich spíše letní písně, ale to nevadí. I na léto se 9 zbrusu nově nahraných písní přece hodí.

V nové „devítce“ najdete pestrou směs písní historických i nových. Uslyšíte dnes už velmi klasickou historickou píseň od Petra Bohdana (Bóži) Veliké moře složenou před rokem 1995. Budeme-li postupovat chronologicky dle složení písní, následuje také dávno známá žertovná píseň Daniely Binderové z roku 2001 – Gandalfovy obchodní úspěchy. Po ní by následovaly tři písně od Alexe Lewise z cyklu Flight of the Noldor, složené v r. 2003. Všechny jsou nahrané (dle dohody s autorem) v českých překladech, které vznikly v posledních 2 letech. Tentokrát došla řada na Temného nepřítele světa (The Black Foe of the World), Herolda (The Herald) a na Míšení světel (Mingling of the Lights). Následuje druhý, neméně oblíbený Danielin kousek z roku 2011 – Framovo dobrodružství. A plejádu nových písní uzavírají tři žhavé novinky Máši Súrendil Klepetkové napsané v roce 2016: Vrah je Smuten, Elenna a Píseň o nevěstě.

Nahrávání probíhalo v termínech 9. 4. a 13. až 15. 5. 2017. Interpretačně se podílelo 12 hudebníků. Většinu základů nahrál na kytary, bouzouki a nově i akordeon Vojtěch Domin (Bardě) a také si zazpíval, své písně si přišla mistrovsky ztvárnit Máša Súrendil Klepetková a bravurní sólo na bouzouki, které držel ve studiu poprvé v životě, zahrál Vít Horažďovský. Krásný harfový part nahrála Františka Andršová (Aredhel), Michal Kára (Lemming) přispěchal obohatit aranžmá nových písní o low whistle a cajón. Poprvé se ve studiu vyřádil – prozatím jako bubeník – Jindřich Podlešák (Zurg). S basovou flétnou zase zazářila Lerin. Úžasným žertovným i hrdinským hlasem Davida Beneše (Lokýta) ožily postavy Frama a Gandalfa. A ostatní zpěvy a jiné projevy :-) mají na svědomí Daniela Binderová jako jedinečná Scatha, Blanka Salmonová (Fallon), Jana Pažoutová a Eliška Nejedlá (Elsa). Mistrem zvuku byl jako obvykle Vlastík Červenka.

Užili jsme si spoustu legrace i plodné práce a výsledky obojího vám teď s přáním krásného léta předáváme k potěše a radosti.

Elsa

Hobit je volný!

13.04.2017

Řeč je samozřejmě o druhém CD Falešného společenstva, které bylo nahráno v r. 2014 a dodnes nabízeno fanouškům jen v podobě dnes již staromódní barevné hrací placičky.

Nicméně nadešel čas, kdy Falešné společenstvo odemklo tuto „kulatou celu“ a svého Hobita vypustilo ven, tedy vystavilo všech jeho 13 písní i s jejich popisy od autorů na tomto webu.

Nyní tedy bude stahování písní z tohoto hudebního pásma do mp3 přehrávačů mnohem snazší. Nechť vás Hobit provází na vašich cestách!

Za Falešné společenstvo

Elsa