Rozhodnutí Romantická Mystická I. věk Epická Zádumčivá

Falešné společenstvo Složeno 2015 Nahráno 2016

Pisen

fotografie: Michal Kára

„Rozhodnutí“ je vlastně soud bezprostředně následující po přednesení Lúthieniny prosby před Mandosem. Ten je ke svému překvapení pohnut, ale stejně nemůže udělat víc než obrátit se na Jediného, Eru Ilúvatara, který dar smrti lidem věnoval. Existuje vlastně vůbec možnost volby? Eru Ilúvatar promlouvá tak, jak tomu jeho Valar rozumí – hudbou. A Mandos potom tlumočí Lúthien, co Eru pravil, totiž že jí dává na vybranou – věčnost a blaženost elfího plémě, nebo jeden krátký lidský život s milovaným člověkem. A Lúthien s volbou neváhá.

„Rozhodnutí“ je klíčovým momentem celého příběhu. Rozhodnutí Mandose zabývat se problémem lásky elfa a člověka, rozhodnutí Eru Jediného dát elfce možnost volby a tím smysl všemu, co bylo vykonáno, rozhodnutí Lúthien, které se už jeví jako snadné, ačkoliv je definitivní.

První čtyřverší prologu této „záhrobní“ písně bylo napsáno v momentě dopsání „Lamentu Lúthien“. Nápad byl pojat velice silný, ale múza vzápětí na dlouho odletěla. Těžce a po chvílích vznikal zbytek textu. Zato Eruova „promlouvací“ mezihra se přikradla odněkud sama – jako by už byla napsána…

Mělo to být monumentální. Eruovy nadpozemské varhany měly ohromit a přimrazit. Tím hlavním prostředkem, kterým jsem chtěla tohoto efektu docílit, měla být dynamika. Začátek písně měl být srovnaný s ostatními písněmi na CD, ale Eruova mezihra je měla všechny předčit. Představovala jsem si, jak u našeho alba někdo kupříkladu myje nádobí nebo žehlí (za takových ubíjejících činností obvykle hudbu poslouchám já a věnuji jí přitom 99 % své mentální aktivity). A pak pomocí monstrózních varhan promluví sám Eru tak, že to posluchače zasáhne rovnou do duše – a on vytáhne ruce ze dřezu či odloží žehličku, zavře oči a jen poslouchá. Protože jinak nemůže. Vždyť k němu právě promlouvá sám Eru Ilúvatar. Celé to vypětí v příběhu (strázně Finroda, Berena, Lúthien, Huana a dalších postav, i současná lopota žehlícího posluchače) v tomto okamžiku získá pointu. A bude to magický moment.

Měl být.

Eružel, k naplnění mé představy nedošlo. Moje (tedy Eruova) monstrózní mezihra byla srovnána do dynamické latě pitomým masteringovým programem, kterým prochází na konci procesu tvorby CD masteru všechny písně v albu obsažené. Program je srovná hlasitostně k sobě tak, aby pak posluchač při poslechu CD nemusel pořád kroutit čudlíkem „volume“. To je jistě chvályhodná funkce, leč pro mou představu o této písni smrtící. A tak byl můj výše popsaný „umělecký“ záměr usmrcen.

A protože původně byla Eruova mezihra fakt obří, tak ji program zkrouhnul vlastně ještě víc, než všechny ostatní party – tedy dokonce pod úroveň zbylých částí písně. Výsledek je takový, že si posluchač vlastně neuvědomí, že se právě stalo něco mimořádného. Během hry varhan ani nezvedne hlavu od žehlícího prkna nebo obsahu dřezu.

Mrzí mě to roky.

Až nyní, v roce 2022, kdy toto album konečně dáváme na web a písničky tak už nejsou svázány nutností srovnané hlasitosti, mi to nedalo a rozhodla jsem se otravovat našeho pana zvukaře žádostí, aby otevřel archiv, vytáhl tento starý projekt ještě jednou a Eruovy varhany zesílil. Zde na „Písních“ tedy naleznete mix nový. Varhany jsou sice už slyšet, ale pořád mi nenahání husí kůži, jak bych si přála. Ani tento mix tedy mé představy zcela nesplňuje. Asi je prostě třeba smířit se s faktem, že když promlouvá Eru Ilúvatar, tak to pozemskými nástroji prostě napodobit nelze.

ElsaSmrt, to je dar, který se neodnímá.
Žal, to je cit, jenž Valu nedojímá.
Já jsem jenom ten, který duše přijímá.
Proč tedy nyní její smutek vnímám?Cyklus Beren a Lúthien

(obsahuje 24 písní, z toho 20 na CD Beren a Lúthien, 2 jen zde na webu Písně Středozemě, 2 doposud nenahrané)

VíceAutor písně

Eliška Nejedlá Eliška Nejedlá

Interpreti

Hudba a text: Eliška Nejedlá
Nahráno v JM Studiu (www.hudebnistudio.cz) v říjnu a listopadu 2016
písňový cyklus: Beren a Lúthien
 
elektrická kytara: Vojtěch Domin
klávesy (plochy, varhany): Eliška Nejedlá
whistle: Michal Kára
sólo zpěv Mandos: Jana Pažoutová
sólo zpěv Lúthien: Blanka Janovská
zpěv sbor Valar: Eliška Nejedlá, Daniela Binderová, Vojtěch Domin
buben: Eliška Nejedlá
 
aranžmá kytarového partu: Vojtěch Domin
aranžmá klávesových partů: Eliška Nejedlá
mix a mastering: Vlastimil Červenka