Jenom elfem být Teskná Elfská I. věk Epická

Falešné společenstvo Složeno červen 2023 Nahráno 9. 4. 2024

Pisen

Maglorova zpověď z doby, kdy už měl všeho dost. Kdy už jeho fëa, akutně nemocná, toužila jen po osvobození. Ale ne skrze smrt a síně Mandosu, jako ta Maedhrosova, ale skrze život. Život obyčejného elfa.

Tato píseň ke mně přišla zcela sama – jako by ke mně Maglor opravdu promluvil. Tvořila jsem píseň pro představení Falešného společenstva „Eärendilova plavba“ na „Téma 15: Vyšla nová hvězda a Fëanorovi synové ji ze Středozemě komentují.“ Poslední přeživší synové – Maedhros a Maglor – se shodnou, že se dívají na otcův silmaril, ale neshodnou se v názoru, co hvězda znamená. Maedhros v ní vidí pobídku, že je třeba dál se rvát o zbylé dva simarily a nechat se při tom třeba zabít, neboť smrt je to jediné, co je osvobodí. Už je smířen s tím, že jiná cesta pro ně není – musí se pokusit, zemřít a pak hledat očištění v Síních Mandosu. Ale Maglor to vidí jinak. Vidí v hvězdě příslib pomoci, vidí naději a chce v ni věřit. Chce v ní žít – neboť on vidí osvobození v normálním, běžném životě s milovanými po boku. Po ničem jiném netouží. Naráží však na zeď sveřeposti svého staršího bratra, který pořád má z titulu hlavy Prvního domu Noldor vyšší slovo…

Tato píseň po dlouhém přemýšlení nad nápaditějším názvem dostala jméno „Nová hvězda“ a vznikala dlouho. Dostala jsem se s ní do tvůrčí krize, neboť mi byl strhán původní nápad na melodii – že prý její nosný prvek už napsal někdo jiný. To se holt stává. Ačkoliv jsem do té doby neměla ani tušení, že tato „stejná“ písnička existuje, musela jsem svůj motiv změnit, což mě na dlouho v tvorbě zastavilo.

A právě v tomto mezičase ke mně z ničeho nic „promluvil“ Maglor. I to se stává – že v momentě, kdy horečně přemýšlíte nad jedním projektem – jak něco napsat či vytvořit, sám od sebe přijde úplně jiný – a napíše se sám. Během dvou dnů vznikla píseň „Jenom elfem být“ vlastně jako vedlejší produkt stále nedokončené „Nové hvězdy“.

Okamžitě mi bylo jasné, že musí bezprostředně navazovat na Novou hvězdu… že je to vlastně završení linky Fëanorových synů v příběhu Eärendilovy plavby. Nakonec tato píseň i zůstala jakožto finále celého představení. Po ní byla děkovačka a pak odlehčený přídavek.

Eružel, se však tato moje srdcová píseň ani na jednom ze dvou uvedených představení nepodařila správně zahrát. Celou přípravu „Eärendilovy plavby“ stíhala jedna pohroma za druhou a doplácelo na to celé představení, neboť každá změna s sebou nesla dominový efekt v několikerém přeobsazování rolí i nástrojů. Doplatil na to i „Elf“. Varhanní dohra, která měla přeznít Maglorův poslední toužebný výkřik: „Jenom elfem být!“ a burácet veškerým zoufalstvím a touhou spolu s emotivní kytarou a podtrhnout tak celou tu zpověď, která předcházela… to prostě v obou případech zazdila. Prostě se ani jednou nepovedla. A mě to strašně mrzelo.

Mrzelo… a taky žralo. Toužila jsem, aby píseň byla zaznamenána správně. Tak, jak jsem ji napsala, jak jsem si ji vysnila (nebo mi Maglor našeptal). MUSELA jsem ji nahrát.

Povedlo se to, díky všem Valar, kteří stáli při nás, protože ani po uvedení „Eärendilovy plavby“ všechny problémy neskončily, v dubnu 2024 a dokončena byla koncem května.

Nahrávaly jsme ji s Filoménou takzvaně „na divoko“, tedy synchronně, bez tempomapy i bez kliku – pouze tak, jak jsme ji obě cítily. A vzápětí jsem do synchronní nahrávky dohrála varhany. Pro mě to byl, jako obvykle, když s Filoménou nahrávám, výjimečný zážitek. Jsem Filoméně vděčná za neuvěřitelně nádhernou kytaru, za druhý hlas, který pro kytaru stvořila a který se se zpěvem proplétá, za ten cit a obrovský um, se kterým se mnou píseň dovedla k té mé vysněné dokonalosti.

„Jenom elfem být“ je první písní z muzikálu „Eärendilova plavba“ zde na Písních Středozemě.

***

Foto k písni: Tomáš Krabač. Generálka představení „Eärendilova plavba“.

VíceAutor písně

Eliška Nejedlá Eliška Nejedlá

Interpreti

hudba: Eliška Nejedlá
text: Eliška Nejedlá
Nahráno ve Studiu Hostivař (https://studiohostivar.cz/) v dubnu 2024
písňový cyklus: Eärendilova plavba
 
kytara španělka: Filoména Dominová
klávesy (varhany): Eliška Nejedlá
sólo zpěv Maglor: Eliška Nejedlá
  mix: Zdeněk Šikýř