Šmakova smrt Bojová Píseň lidí III. věk Epická

Falešné společenstvo Složeno 2013 Nahráno 2014

Pisen

Historické pozadí písně

Klíčový okamžik příběhu hobita Bilba, který nemohl být z pásma Hobit vynechán. Pojednává o historické události zabití draka Šmaka lučištníkem Bardem za pomoci snaživého informátora drozda.

Fiktivní autor

Pravděpodobně některý z přeživších Esgarothských obyvatel, poté co se řádně vykoupal a z posledních sil doplaval na břeh.

Vznik písně

Tuhle písničku jsem složila v létě 2013 pro představení Hobit, poprvé byla předvedena na Tolkienconu 2014, repríza byla uvedena na Festivalu Fantasie 2014 v Chotěboři. Zařadili jsme ji také na naše druhé CD Hobit, nahrána byla v září 2014.

Vznikla z věty, která mě napadla při čtení Hobita: „Co mu cvrlikají ptáci na římse / Bard poslouchá a diví se.“ Myslím, že ten jemný swingový rytmus písně vznikl právě ze slov „diví se“. Pamatuju si, že se skládala skoro sama, spíš jako bych si vzpomínala na něco, co složil někdo jiný přede mnou (což vůbec nevylučuju). Jásavý refrén připomíná spíš skandování davů na fotbalovém zápase – Esgarothští na břehu, z vlastního zápasu vyloučeni, alespoň fandí těm, kdo na hřišti ještě zůstali. Při závěrečné penaltě – zasažení draka šípem v citlivém místě – křičí, objímají se a boří tribuny (v našem případě nahrávací studio – náš zvukař z toho hulákání opravdu neměl radost).

Daniela

VíceAutor písně

Daniela Binderová Daniela Binderová

Interpreti

autor hudby a textu: Daniela Binderová
písňový cyklus: Hobit
nahráno: září a říjen 2014

kytara: Blanka Salmonová (Fallon)
zpěv vypravěč: Eliška Nejedlá (Elsa)
zpěv Bard: Michal Kára (Lemming)
zpěv Drozd: Daniela Binderová
zpěv sbor + zvukové kulisy: Jana Pažoutová, Vojtěch Domin (Bardě), Blanka Salmonová (Fallon), Hanka Soukupová
perkuse (vejce): Eliška Nejedlá (Elsa)

mix a mastering: Vlastimil Červenka