Létám Veselá Romantická I. věk Epická

Falešné společenstvo Složeno 2015 Nahráno 2016

Pisen

fotografie: Michal Kára

Historické pozadí písně

Poté, co Beren a Lúthien získali silmaril z Morgothovy koruny, prchají z Angbandu a u brány narazí na vlkodlaka Carcharotha. Beren se pokusí Carcharotha zahnat silmarilem, je to však špatná strategie – vlkodlak po silmarilu zatouží a ruku s kamenem mu prostě ukousne. Situace je špatná – Beren skoro v bezvědomí a pronásledovatelé v patách; když tu, jak už to ve Středozemi občas bývá, přilétají orli. Tentokrát jsou tři, přilétají na Huanovu prosbu a vede je sám Thorondor. Orli odnesou Berena a Lúthien do Doriathu.

Vznik písně

Na začátku byla harmonie. Každý, kdo znáte Barděte, víte, že veškerý volný čas tráví s kytarou a kromě přehrávání známých kousků z něj občas vypadnou i nějaké nové. Ale tak, jak vznikly, zase obvykle zanikají, nezachycené a nepovšimnuté.

Ovšem občas se připlíží Elsa s nahrávacím zařízením a letmou hudební myšlenku zachytí do svých sítí. Tak to bylo i s touhle písní: Jazzově laděný Barděcí kytarový základ Elsa nahrála a vymyslela do něj melodii. Tenhle polotovar pak předhodila textařům ve FS, zda by se nenašel někdo, koho by inspiroval.

Mně se ten hudební nápad dostal do ruky a do uší, zrovna když jsem v létě 2015 balila na cestu do Holandska. A asi i díky představě blížící se cesty letadlem, létání, jsem věděla, do které části příběhu Berena a Lúthien tahle bezstarostná melodie patří. Vždyť jediní, kdo jsou po celou dobu bezstarostní, jsou orli. Orli jsou nad věcí (tohle je mimochodem úvodní slogan, ze kterého text vznikl, ale který jsem nakonec vůbec nepoužila). První sloka vznikla ještě během cesty autobusem na letiště, další už v letadle.

Píseň byla předvedena v rámci představení Beren a Lúthien na Tolkienconu 2016 a protože lepší zpěváci byli už obsazení do klíčových rolí, nakonec jsem si ji zazpívala sama. Ty půltónové výjezdy mi intonačně daly docela zabrat a navíc je píseň neudýchatelná (textař evidentně zapomněl udělat pauzu na nádech, dobře mu tak) :-)

Daniela

Hudba k této písni je pouhým chvilkovým poblouzněním smyslů, způsobeným poslechem alba Karla Plíhala a Zuzany Navarové "Nebe počká".
Zvětšená a septimová harmonie působí až jazzově (jazzově pro nedostatek osobní amplitudy vhodného hudebního výraziva).
Melodie je dílem Elsy, uchopena byla za zcela správný konec - dominují v ní totiž kontrastně jak velké intervalové skoky, tak sestupná a vzestupná chromatika (půltónové schody). Nevěděl jsem, kam textař tento motiv v příběhu umístí, nakonec si ho nedovedu představit nikde jinde.

Bardě


Huan, přítel z Valinoru,
žádá o vzdušnou podporu
pro přátele; bez odporu
k Angbandu zaletím.Cyklus Beren a Lúthien

(obsahuje 24 písní, z toho 20 na CD Beren a Lúthien, 2 jen zde na webu Písně Středozemě, 2 doposud nenahrané)

VíceAutoři hudby

Vojtěch Domin Vojtěch Domin

Eliška Nejedlá Eliška Nejedlá

Autor textu

Daniela Binderová Daniela Binderová

Interpreti

Hudba: Vojtěch Domin, Eliška Nejedlá, text: Daniela Binderová
Nahráno v JM Studiu (www.hudebnistudio.cz) v květnu a červnu 2016
písňový cyklus: Beren a Lúthien
 
2 kytary („jazzovka“ a španělka): Vojtěch Domin
sólo zpěv Thorondor: Daniela Binderová
luskání: David Beneš
 
aranžmá kytarových partů: Vojtěch Domin
mix a mastering: Vlastimil Červenka