Finrodova smrt Tragická Elfská Píseň lidí I. věk Epická Zádumčivá

Falešné společenstvo Složeno 2014 Nahráno 2016

Pisen

foto: Silnar

Historické pozadí písně

Beren na své cestě za silmarily požádal o pomoc Finroda Felagunda, kterému před lety zachránil život jeho otec Barahir. Poté, co byli zajati, jak se vypráví u písně Sauronův výslech, vyzval Sauron Finroda na souboj, o čemž pojednává píseň Souboj Saurona s Finrodem Felagundem. Finrod souboj prohrál a byl uvržen spolu s Berenem a jejich druhy do kobky.

Sauron sice vyhrál, ale nepodařilo se mu zjistit, kdo přesně Finrod je a kam má výprava namířeno. Proto aby vězně zastrašil, posílal každý den do vězení vlkodlaka, který jednoho z Finrodových druhů roztrhal. Nakonec zbyli jen Finrod a Beren.

Když si přišel vlkodlak pro Berena, Finrod se vytrhl z pout a vlastníma rukama vlkodlaka zdolal, sám byl při tom ale smrtelně zraněn a po rozloučení s Berenem umírá.

Vznik písně

Tahle píseň vznikla v době, kdy jsem se trápila se Soubojem. Zdrcený a později i umírající Finrod byl celý rok se mnou a tak nějak samovolně ke mně (a k Berenovi) promluvil. To, že obětoval svůj život pro Berena (a my, čtenáři a posluchači příběhů, ho vidíme jako hrdinu), jako by vůbec nebral na vědomí, jako by se to vůbec nepočítalo; zato ho trápilo, že nedodržel slovo a nepomohl Berenovi získat silmarily. Beren, který je v mých představách realistický a vyrovnaný sangvinik, mu to samozřejmě vymlouvá a nakonec vychází z rozhovoru jako ten silnější. Kdo ví, možná právě díky tomu nejen přežil, ale také získal morální sílu skutečně pro silmarily jít; Barahirův prsten byl víc než jen symbolem této síly, byl jejím zdrojem.

Píseň vznikla během několika dnů v srpnu 2014, byla předvedena v rámci představení Beren a Lúthien na Tolkienconu 2016 a je součástí většího bloku návazných písní spolu se Sauronovým výslechemSoubojem Saurona s Finrodem Felagundem a Valacircou.

DanielaSotva by kdo čekal,
co svět světem stál,
že by se pro člověka
elf obětoval!Cyklus Beren a Lúthien

(obsahuje 24 písní, z toho 20 na CD Beren a Lúthien, 2 jen zde na webu Písně Středozemě, 2 doposud nenahrané)

VíceAutor písně

Daniela Binderová Daniela Binderová

Interpreti

Hudba a text: Daniela Binderová
Nahráno v JM Studiu (www.hudebnistudio.cz) v květnu a červnu 2016
písňový cyklus: Beren a Lúthien
 
2 kytary španělky: Vojtěch Domin
violoncello: Alžběta Kadlecová
sólo zpěv Finrod: Vojtěch Domin
sólo zpěv Beren: Petr Bohdan
 
aranžmá kytarových partů: Vojtěch Domin
aranžmá violoncella: Daniela Binderová
mix a mastering: Vlastimil Červenka