Sauronův výslech Parodická I. věk Epická

Falešné společenstvo Složeno 2014 Nahráno 04. 06. 2016

Pisen

foto: Vilém Maršík

Píseň zachycuje okamžik, kdy se Beren z příkazu krále Thingola vydává na výpravu za silmarily, aby získal ruku milované Lúthien. Na cestě si vyžádá pomoc Finroda Felagunda, kterému před lety zachránil život jeho otec Barahir. Beren, Finrod a menší skupina elfů odchází z Nargothrondu na sever a s pomocí Finrodových kouzelných schopností se maskuje za skřetí hlídku, protože jejich záměrem je nepozorovaně projít soutěskou Sirionu kolem ostrova Tol-in-Gaurhoth, kde sídlí Sauron. Přesto neujdou pozornosti stráží, jsou zajati a přivedeni před Saurona. Sauron z nich strhá jejich kouzelné převleky, nedokáže však zjistit, kdo doopravdy jsou a kam mají namířeno.

Vznik písně

Písničku jsem složila jako první pro představení Falešného společenstva Beren a Lúthien na jaře roku 2014. Jedná se vlastně o hudebně dramatický prolog k následující písni – k Souboji Saurona s Finrodem Felagundem, která byla v té době středem mého skladatelského zájmu. Písně patří logicky k sobě, ale dají se hrát i samostatně.

Zatímco Souboj se rodil pomalu a těžce, jeho předskokan Výslech vznikl velmi rychle, byl napsán během několika dnů; dnes už si ani nepamatuju, jaký byl první verš. Co se hudby týče, sama sebe jsem překvapila, že skládám cosi jako jazz, který vůbec není moje hudební krevní skupina, ani nijak nesouvisí s pojednávaným tématem. To jen ukazuje, jak je podvědomí člověka nevyzpytatelné.

Písničku jsem psala s vědomím, že ji bude interpretovat Elsa, proto jsem ji textově pojednala tak trochu jako divadelní monolog pro shakesperovského herce; a pak jsem Else dala volnou ruku, aby si ji ztvárnila po svém, co se týče rychlosti, výrazu, hlasového rejstříku apod. Písnička měla čas zrát dva roky a na výsledné nahrávce je to myslím poznat.

Premiéru měla píseň na akci Bitva pěti armád na jaře 2015, kde sklidila velký ohlas a byla vyžádána jako přídavek. Na Tolkinconu 2016 pak byla zařazena dle očekávání jako součást představení Beren a Lúthien.

Svou studiovou nahrávku píseň získala na jaře 2016 v rámci prvního kola nahrávání představení Beren a Lúthien. Na tomto webu se objevuje jako první z celého pásma, protože byla zvolena ze šesti kandidátů v rámci ankety fanoušků Falešného společenstva a návštěvníků webu Písně Středozemě, která proběhla v srpnu 2016. Je milé a až symbolické, že píseň, která byla představena z pásma Beren a Lúthien veřejnosti jako první ještě před premiérou pásma na Tolkienconu, je i jako první vypuštěna do světa ve své oficiální studiové podobě.

DanielaKdo jste? Tak mluvte! Původ tuším...
Zřím odlesk vašich duší
a v očích elfí vzdor...Cyklus Beren a Lúthien

(obsahuje 24 písní, z toho 20 na CD Beren a Lúthien, 2 jen zde na webu Písně Středozemě, 2 doposud nenahrané)


VíceAutor písně

Daniela Binderová Daniela Binderová

Interpreti

Hudba a text: Daniela Binderová
Nahráno v JM Studiu (www.hudebnistudio.cz) 04. 06. 2016
písňový cyklus: Beren a Lúthien

klasická kytara, jazzová kytara: Vojtěch Domin (Bardě)
zpěv Sauron: Eliška Nejedlá (Elsa)
saxofon (klávesy MIDI): Eliška Nejedlá (Elsa)
cajón a rumby: Michal Kára (Lemming)

aranžmá kytar: Vojtěch Domin (Bardě)
aranžmá cajónu: Michal Kára (Lemming)
úprava MIDI, mix a mastering: Vlastimil Červenka