Konfrontace Milostná Teskná Elfská Věky Stromů

Falešné společenstvo Složeno 2010 Nahráno 2010

Pisen

Znáte „Konfrontaci“ Jeana Valjeana a Javerta z Bídníků? Při této skladbě mi vždycky tuhla krev… Má naprosto úžasný náboj. Podobného dojmu jsem chtěla docílit v písni „Konfrontace“, kterou jsme napsali společně s Laegem pro vystoupení Falešného společenstva „Fëanor a jeho synové“ v roce 2009. „Konfrontace“ je pracovní název, který ovšem už zůstal, protože jsme nevymysleli duchaplnější.  Já přišla s myšlenkou hádky Nerdanel a Fëanora, jejímž námětem je nelibost Nerdanel nad tím, že se její muž vydává na sebevražednou misi do Středozemě za znovuzískáním silmarilů – a co víc, že s sebou chce vzít i všechny její děti.

Proces tvoření písně byl docela divoký. Nejdřív byla moje myšlenka hádky a první zhudebněné (nerýmované) verše: „Proč odcházíš za vidinou, která se nikdy nesplní? Získat zpátky silmarily není ve tvých silách!“ Laeg se tehdy podivil nad tím, že ačkoli se to nerýmuje, s předvedenou melodií to perfektně funguje – jako když bičem mrská. A s podobnou kadencí na stejnou (rychlou) melodii složil zbytek hádky. Laeg v té době také pracoval na své písni, kterou chtěl pro Fëanorovo pásmo použít a předváděl mi své verše – zatím bez nápadu na název, ani na směr, kam by se měly verše dále ubírat: „Mám svůj sen, že jednou přijdou zázraky…“  (pomalá melodie A a B ze začátku písně). Napadlo nás pak spojení těchto dvou motivů, což ovšem vyžadovalo dopsání jistého „mostu“, aby spolu oba kusy textu souvisely – takže jsem já zase dopsala do Laegovy melodie sloku (druhou B) – „Středozemské dálky Morotha neskryjí…“. Jenže jak to teď vypadalo, skočili jsme uprostřed hádky a nevěděli nějakou dobu, co dál. Už teď to byla docela divočina (existovaly melodie označené A, B a C).

Já do toho pořád chtěla dostat podobu té „Konfrontace“ z Bídníků – kdy zpívají oba muži přes sebe. A Laeg napsal závěr (nyní melodii E), kde si nejprve (už po vzájemné shodě) Fëanor s Nerdanel odpovídají a potom se částečně překrývají. Nebylo to přesně to, co jsem si představovala, ale nemohla jsem Laegovi upřít jeho genialitu, protože to fungovalo úplně nádherně. Secvičovali jsme to poprvé u mě na chatě na Sázavě před zbytkem Společenstva a oni z toho byli úplně odvázaní, jak krásně to zní. Jenže to pořád nebylo použitelné, jako kompletní píseň. Nerdanel končila výkřikem „Já tě zapřísahám!“ a v dalším kusu by ho najednou poměrně smířeně pouštěla. Chtělo to ještě Fëanorovo vylití dušičky – aby jí vysvětlil, proč to vlastně chce udělat a ujistil ji o síle jejich synů. Takže vznikly další dvě sloky melodie B, které všechno konečně propojily. Finálně vznikl hrozný slepenec pěti různých melodií a já vůbec nevěřila, že mohou fungovat dohromady. Ale několik zkoušek ukázalo, že fungovat budou.

Píseň si získala oblibu nejen ve Společenstvu, ale i u diváků, kteří byli přítomni vystoupení na TC v roce 2010. Dokonce si vytleskali druhý přídavek, a když byli dotázáni, jakou píseň chtějí zopakovat, neváhali ani vteřinu a vyžadovali tuhle.

Později během roku 2010 i během dalších dvou let jsem se nejednou setkala s tím, že lidé na dřevárnách nebo jiných „Tolkienských“ akcích naši „Konfrontaci“ nejen dobře znají, ale dokonce ji vyžadují. A nic nepotěší víc. Kdo by to byl řekl – do takového neučesaného slepence!

„Konfrontace“ se stala i součástí CD „Fëanor a jeho synové“, které nahrálo Falešné společenstvo ve Velimi na jaře roku 2010. Toto je jediná nahrávka, kde jsou oba zpěvy nahrány dohromady, protože bylo potřeba, abychom v rámci živosti a autenticity, na sebe reagovali a vyhecovali se navzájem. Jenže bohužel, tohle zároveň způsobilo jistou nevyrovnanost hlasů v nahrávce, se kterou se v závěrečném mixu nedalo nic udělat. Takže nahrávka není tak kvalitní, jak bychom si představovali.

 

Cyklus (CD) Fëanor a jeho synové

Obálka CD Fëanor a jeho synové

 

 

VíceAutoři hudby

Laeg Mortemir vai Eledar Laeg Mortemir vai Eledar

Eliška Nejedlá Eliška Nejedlá

Autoři textu

Laeg Mortemir vai Eledar Laeg Mortemir vai Eledar

Eliška Nejedlá Eliška Nejedlá

Interpreti

Eliška Nejedlá (Elsa) - sólo Nerdanel
Filip Burian (Laeg) - sólo Fëanor
Blanka Salmonová (Fallon) - kytara
Karolína Vyskočilová (Půlka) - příčná flétna
Michal Kára (Lemming) - perkuse