Šťastné shledání Hobití III. věk

Falešné společenstvo Složeno 2006 Nahráno 2015

Historické pozadí písně

Tento dialog se odehrává v Minas Tirith, na konci bitvy na Pelennorských polích. Smíšek, těžce raněn, bloudí v odlehlé uličce v dolní části města a shodou okolností na něj narazí Pipin, který se ho vydal hledat. (Pán Prstenů, Kniha pátá, kap. VIII.)

Pipinova překotná radost v první sloce je vystřídána ve druhé vizí na pokraji snu, Théoden a jeho doprovod jsou přinášeni do města. Byla jsem upozorněna, že ranění se nosí na nosítkách, ne na márách, nicméně v tomto případě Pipinova zkratka předjímá budoucnost; většina raněných neměla velkou šanci na přežití.

Smíškova odpověď ve třetí sloce je pochopitelná nám, kteří příběh známe (odkazuje na boj Éowyn s nazgúlem a na Smíškovu úlohu v něm), Pipin z ní však musel být zmatený a pokládat kamarádova slova za blouznění, což se mu již zcela potvrzuje ve sloce čtvrté.

Fiktivní autor

Rozhovor Smíška a Pipina.

Vznik a vývoj písně

První verze písně:

U této písně si vůbec nemohu vzpomenout na okolnosti vzniku. Po letech jsem si tehdy zase přečetla Pána Prstenů a myslím, že to byla ona komická dojemnost Smíškova výroku: „Pipine, prosím, pohřbíš mě?“, která si sama řekla o zpracování do písničky.

Je to také jedna z mála písniček, které nevznikly na objednávku, ale vpluly mi do mysli tak nějak samy od sebe.

Druhá verze písně:

Dlouhá léta ležela píseň nepovšimnuta ve zpěvníku, ale vrátili jsme se k ní na podzim roku 2014, kdy jsme chystali reprízu pásma o Rohirech a z důvodů, abychom si s Hlasy Středozemě nelezli do zelí, jsme vypustili z původního pásma několik písní, které nám nepatřily, a vznikla tak potřeba doplnit do pásma něco nového.

Zvažovala jsem různé možnosti úprav, ale nakonec jsme píseň pouze transponovali kamsi do hlubin a provedení svěřili dvěma kontraaltistkám. Jediným vylepšením je tak pouze kytarový doprovod, který díky invenci Barděte zaplňuje hluchá místa písně.

VíceAutor písně

Daniela Binderová Daniela Binderová

Interpreti

Jana Pažoutová - zpěv Pipin
Jitka Žídková - zpěv Smíšek
Vojta "Bardě" Domin - kytara
Lemming - flétna
Hanka Kopecká - vokál
Elsa - vokál
Daniela Binderová - vokál

nahráno ve studiu JM Studio 2015 
mastering V. Červenka