Filia

Filia

Hudební skupina FILIA vznikla v roce 1993 v Plzni. Hraje zejména na aktivitách sdružení 3pé a na bohoslužbách KS Plzeň. Příležitostně také koncertuje. Přátelství a částečné propojení s lidmi zabývajícími se Tolkienovým světem, zejména pak s Laisi Finwen, se odrazilo i v tvorbě skupiny. 

Vznikla tak dvě originální alba z prostředí Ardy - Středozemě s názvy Cesta Melwen a Mande omeltainë.

Cesta Melwen (2002)Album Cesta Melwen (2002) odkazuje na knihu Dítě lesa, kterou napsala Laisi Finwen. Laisi mě požádala, abych zhudebnil některé její texty a pozvala mě mezi své přátele fantasisty, milovníky světa J. R. R. Tolkiena a jeho jazyka vznešených Elfů – quenijštiny. Poznal jsem společenství Vlaštovky a otevřel se mi pozoruhodný svět neobyčejných lidí, které bych asi jinak nikdy nepotkal. Cílem nebylo vytvořit vypulírovanou, k dokonalosti dovedenou desku, ale spíš autentický záznam písní, které se zpívají na setkáních Vlaštovky nebo na elfích slavnostech. Deska vyšla jen v omezeném nákladu a nebyla určena ke komerčnímu prodeji. Natáčeli jsme opět v Brně a byli jsme s tím hotovi za jeden prodloužený víkend.

Mande omentainë (2003)Quenijské Mande omentainë (2003) znamená „Dobře se setkáváme!“. Každá elfí slavnost je v první řadě setkáním a každé elfí setkání je malou slavností. Album Mande omentainë nás elfími slavnostmi provází tak, jak se slaví během roku: Nejprve zimní slunovrat – Narvinyë (Slavnost obnovení ohně), pak jarní rovnodennost – Nosta Lótion (Slavnost Zrození květů), která je zároveň Erukyermë, Modlitby k Jedinému. Pak následuje Andoni laireo (Brány léta) – letní slunovrat a Eruhantalë (Slavnost Díkůvzdání) o podzimní rovnodennosti. Deska opět vyšla jen v omezeném nákladu a nebyla určena ke komerčnímu prodeji.

Jedná se však pouze o zlomek diskografie skupiny, existuje i celá řada krásných netolkienistických písní, které jsou mimo tematický záběr tohoto webu. Najdete je samozřejmě na stránkách uskupení.

Více


Web uskupení

http://www.filia.3pe.cz/

Autoři a členové uskupení

112 Yanwë Lindamen


Zuzana Pešková

Tomáš Pinkas

Petra Tišerová

Jan Tišer

Martin Šrámek