Elfí slavnosti

25.06.2018

Jak se pozná elfí hudba? Poslechněte si Elfí slavnosti a posuďte sami.

Asi se shodneme na tom, že nejde úplně o autora, jako o hudbu samotnou – o ten pocit štěstí, naplnění, radosti a absolutna, který přináší. Každý Tolkienem poznamenaný člověk je schopen tak nějak instinktivně rozlišit hudbu hobití od trpasličí a tu zase od elfské – je to jasné. A co kdyby třeba píseň složenou člověkem, zpíval elf? Byla by to náhle elfí hudba? Dnes už nemáme mezi sebou moc elfů, kteří by mohli dát záruku stoprocentně elfí hudby – a přesto jí můžeme slyšet. A může nám přinést stejný zážitek, jako kdysi hobitům, lidem, či trpaslíkům, kteří se ve Středozemi náhodou ochomýtli poblíž nějakých elfích slavností v Roklince či Temném hvozdě. Protože nejde o autora.

Nechte hudbu promluvit za sebe. Poslechněte si devět nově nahraných skladbiček zařazených do cyklu Elfí slavnosti. Myslím, že vás uchvátí stejně jako mě, když jsem je slyšela poprvé. A že vás nenechají na pochybách, o jaký druh hudby se jedná. A že rozhodně patří na tento web.

Pro své i vaše potěšení zaranžovali a na harfu, flétnu, strunné drnkací nástroje a housle nahráli Františka Andršová (Aredhel), Dušan Andrš, Vojtěch Domin (Bardě) a Michaela Svatošová.

Elsa